Co to jest afrykański pomór świń i jakie są jego objawy?

Co to jest afrykański pomór świń i jakie są jego objawy?


Afrykański pomór świń to bardzo groźna choroba, która, choć nazwa na to wskazuje, nie występuje jedynie w Afryce. Niestety, coraz częściej zdarzają się przypadki zachorowań zwierząt domowych w różnych krajach zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

Czym dokładnie jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest to groźna, zakaźna choroba wywodząca się z Afryki. ASF lub z ang. African swine fever jest wirusową, posocznicową chorobą świń, która charakteryzuje się ostrym lub przewlekłym przebiegiem, natomiast jej najważniejszą cechą charakterystyczną jest silna wybroczynowość.

Chorobę wywołuje wirus DNA – wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV), który należy do rodziny Asfarviridae. Jest on niezwykle odporny na wysoką temperaturę oraz procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie i wysychanie. Potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie! Formalina w rozcieńczeniu 1% niszczy wirus dopiero po 6 dniach.

Źródła zakażenia oraz najbardziej charakterystyczne objawy

Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie osobniki. Nosicielem wirusa może być również człowiek. Rezerwuarem choroby są dzikie świnie, u których przebieg choroby jest utajony.

Okres inkubacji choroby to najczęściej 4-9 dni i ma ona zazwyczaj przebieg ostry. Niestety, rzadko przebiega przewlekle. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia wirusem należą:
– brak apetytu,
– wysoka gorączka,
– zapalenie spojówek,
– kaszel,
– pienisty wypływ z nosa,
– biegunka,
– wymioty.

Ponadto mogą wystąpić również drgawki. Śmiertelność zakażenia praktycznie zawsze wynosi 100% – jedynie niektóre silne osobniki dzików mogą przetrwać chorobę, jednak stają się one wówczas jej głównymi nosicielami.

Choroba może przebiegać na 3 sposoby:
– postać nadostra – charakteryzuje się wystąpieniem nagłych padnięć zwierząt, jeszcze w okresie inkubacji wirusa,
– postać ostra – należy do najczęściej spotykanych,
– postać przewlekła – może trwać nawet do 15 miesięcy, a jej głównymi objawami są: wyniszczenie organizmu zwierzęcia, ataki gorączki, martwica skóry, zapalenie płuc.

Rozpoznanie i leczenie choroby

Afrykański pomór świń rozwija się podstępnie, dlatego bardzo trudno jest rozpoznać chorobę w jej pierwszych dniach. Głównym objawem zakażenia jest wysoka gorączka zwierząt. Jednak jest ona bardzo trudna do rozpoznania przez właścicieli z uwagi na fakt, że zwierzęta wówczas zachowują się normalnie i nie dają po sobie poznać rozwoju choroby. Przez pierwsze 5-6 dni bardzo ciężko rozpoznać jest zagrożenie. Tak naprawdę dopiero na ok. 2 dni przed śmiercią pojawiają się objawy bardziej charakterystyczne i widoczne na pierwszy rzut oka: sinica podbrzusza oraz uszu, wydzielanie się krwawego płynu z nozdrzy zwierzęcia, biegunka z domieszką krwi.

Niestety, nie ma lekarstwa ani szczepionki na afrykański pomór świń. Chorobę leczy się administracyjnie, a więc należy wybić całe stado, w którym właściciel znalazł zakażone osobniki. Leczenie jest zabronione z urzędu z uwagi na fakt, że istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

http://3int.pl/chron-swoje-gospodarstwo/

Back to Top