Księgowość pełna i uproszczona – które rozwiązanie jest lepsze?

Księgowość pełna i uproszczona – które rozwiązanie jest lepsze?

Wybór księgowości pełnej lub uproszczonej to dylemat niejednego początkującego przedsiębiorcy. Jednak zanim podejmie decyzję, musi zorientować się, która forma rozliczenia z urzędem skarbowym będzie optymalna dla jego firmy. Jeśli Ty także chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego wpisu. Jeśli zabraknie Ci informacji, zapraszamy do przeczytania artykułu biura rachunkowego PRI na ten temat. Znajdziesz go pod linkiem: http://ksiegowy.gliwice.pl/pelna-ksiegowosc-czy-ksiegowosc-uproszczona/.

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona – tak zwana „mała” – to najprostsza forma obliczania zysków oraz strat. To właśnie dzięki niej przedsiębiorca wie, jaki podatek musi zapłacić. Warto zgłosić się do dobrego biura, specjaliści z rachunkowości doradzą Ci, jaką metodą rozliczania wybrać. W przypadku małych oraz średnich firm może to być:
• karta podatkowa,
ryczałt ewidencjonowany,
• karta przychodów oraz rozchodów.

Księgowość uproszczona jest tańszym wariantem od księgowości pełnej. To dobry wybór dla małych firm oraz przedsiębiorstw, które prowadzą niewielką ilość operacji finansowych.

Zalety i wady księgowości uproszczonej

Zalety:
• ten rodzaj księgowości jest prosty w prowadzeniu;
• niskie koszty prowadzenia;
• możliwość korzystania z księgowości online.

Wady:
• nie dostarcza tylu praktycznych informacji o kosztach – wyjątkiem są informacje o podatkach i przychodach;
• opcja dostępna jedynie dla wybranych podmiotów gospodarczych;
• przedsiębiorcy, którzy własnoręcznie prowadzą ten rodzaj księgowości, muszą być na bieżąco z aktualnymi przepisami prawno-podatkowymi.

Księgowość pełna – co warto o niej wiedzieć?

Księgowość pełna jest bardziej precyzyjna oraz szczegółowa od uproszczonej. To typ księgowości, którą muszą mieć wielkie przedsiębiorstwa (narzuca to Ustawa o rachunkowości). W przeciwieństwie do księgowości uproszczonej tutaj bierze się pod uwagę wszystkie wydarzanie finansowe, które związane są z działalnością firmy. Dlatego też ewidencjonuje się wypłaty odszkodowań, transakcje bezgotówkowe oraz wiele innych, ważnych szczegółów. Pozwala to zapanować nad funkcjonowaniem firmy, w której liczba transakcji jest duża. Szczegółowa księgowość przydatna jest też, gdy chcemy poprawić politykę finansową firmy i wykryć jej słabe punkty.

Zalety i wady księgowości pełnej

Zalety:
• z jej pomocą możesz kontrolować – a co najważniejsze analizować – przychody i koszty;
• możesz też wprowadzić do firmy politykę rachunkowości;
• dostarcza informacji na temat każdej operacji, dzięki czemu możesz z wyprzedzeniem planować przyszłe inwestycje.

Wady:
• jest bardziej skomplikowana niż księgowość złożona;
• wymusza konieczność korzystania z kosztownej opieki księgowej;
• należy spełnić wiele kryteriów opisanych w Ustawie o rachunkowości.

Która opcja lepsza?

Księgowość pełna i uproszczona – które z tych rozwiązań jest lepsze? Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Małym i średnim firmom rekomenduje się księgowość uproszczoną, a dużym – pełną. Warto tutaj dodać, że spółka kapitałowa jest zobowiązana do korzystania z pełnej formy opodatkowania.

Na sam koniec jeszcze parę słów o mikro przedsiębiorcach – w ich przypadku żadna z powyższych form nie jest potrzeba ze względu na niezwykle małą liczbę transakcji. Zazwyczaj księgowość ogranicza się do wystawiania faktur oraz do dbania o porządek w papierach.

Jeśli nie jesteś pewny, która forma będzie idealne dla Twojej firmy, skontaktuj się z biurem rachunkowym. Jego pracownicy podpowiedzą Ci, które rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie.

Back to Top