Przyczyny powstawania oraz leczenie pajączków

Przyczyny powstawania oraz leczenie pajączków

Powstawanie pajączków na nogach jest bardzo częstym schorzeniem dotyczącym zazwyczaj kobiet, ale również zdarzają się przypadki, kiedy występują również u mężczyzn. Jeśli chcesz poznać przyczyny powstawania tych małych żyłek i dowiedzieć się, w jaki sposób można je usunąć, to zapraszam do lektury tekstu.

Dlaczego powstają pajączki?

Główną przyczyną powstawania pajączków jest przede wszystkim genetyka. Jeżeli dużo osób w rodzinie miało problem z powstającymi pajączkami, to z pewnością my również będziemy. Nie jest jednak tak, że tylko geny wpływają na podskórne pękanie naczynek. O ile osoby, których geny przyczyniają się do powstawania pajączków powinny szczególnie uważać, to nawet osoby, u których w rodzinie schorzenie nie występowało powinny również. Często przyczynami powstawania pajączków jest obciążanie nóg. Nie chodzi tutaj oczywiście o ruch, czy uprawianie sportów, które bardzo dobrze wpływają na organizm. Często obciążanie nóg ma związek z wykonywaną pracę. Jeżeli przykładowo praca jest typowo fizyczna i polega na ciągłym dźwiganiu czy chodzeniu przez 8 godzin dziennie, to ostatecznie może to źle wpłynąć na nogi. Ponadto bardzo niekorzystnie na nogi wpływają również niewygodne buty. Przede wszystkim noszenie szpilek przez kobiety może znacznie przemęczać nogi i w wyniku tego mogą powstawać pajączki. Często również do ich powstania przyczynia się nieodpowiednia dieta. Niedobór niektórych witamin znacznie osłabia układ krwionośny przez co ostatecznie mogą pękać podskórnie naczyńka. Ważne jest więc codzienne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych. Ponadto szczególne problemy z nogami mają osoby, które cierpią na otyłość. Jeżeli ktoś ma nadwagę, to nogi szczególnie się męczą.

A jak wygląda leczenie pajączków?

Samo leczenie pajączków polega albo na kupnie odpowiednich kremów i tabletek, albo można je przeprowadzać zabiegowo w formie skleroterapii albo laseroterapii. W początkowych stadiach schorzenia leczeni kremami może być jak najbardziej efektywne. Jeżeli jednak schorzenie się rozwinęło to jedynym skutecznym leczeniem może być wykonanie odpowiednich zabiegów, które wcale nie są znacznie droższe niż leczenie pajączków kremami czy tabletkami.

Back to Top