Soczewki ponadstandardowe

Usuwanie zaćmy nie jest skomplikowanym zabiegiem. Polega on na wycięciu zmętniałej soczewki, a w jej miejsce wszczepia się sztuczny odpowiednik. Pacjent może zdecydować się na soczewki standardowe lub ponadstandardowe, a nasi specjaliści z Poradni Okulistycznej ze Skoczowa z chęcią pomogą Ci wybrać odpowiednie soczewki. Jakie wyróżniamy rodzaje soczewek ponadstandardowych? Czym one się różnią i czy są lepsze od tradycyjnych?

Czy soczewki ponadstandardowe są lepsze od tradycyjnych?

Najczęściej w trakcie zabiegu wszczepia się soczewki jednoogniskowe. Skutecznie usuwają zaćmę, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że nie eliminują one wad związanych ze wzrokiem, takich jak: astygmatyzm, krótkowzroczność czy nadwzroczność. Z kolei soczewki wieloogniskowe, które należą do soczewek ponadstandardowych, są bardziej zaawansowane technologicznie. Dzięki odpowiedniej budowie, po ich wszczepieniu możemy skorygować dodatkowo swoją wadę wzroku. Nie trzeba się wtedy wspomagać okularami korekcyjnymi, co jest dużym udogodnieniem i znacznie poprawia jakość życia.

W jaki sposób dobiera się soczewki ponadstandardowe?

Odpowiednie soczewki ponadstandardowe pomogą wybrać specjaliści z naszej kliniki. W tym celu przeprowadzają oni wywiad, podczas którego dowiadują się, jaką pacjent ma wadę, a także wypytują o choroby oczu występujące w jego rodzinie. Zwracają też uwagę na to, jakie leki przyjmuje. Po przeprowadzonym wywiadzie, otrzymuje się skierowanie na badanie. Aby dobrze dobrać soczewki trzeba wykonać m in. badanie ostrości wzrok, czy zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Najważniejsze są jednak badania biometryczne. To właśnie na ich podstawie nasi lekarze przygotują najlepszą soczewkę wewnątrzgałkową.

Rodzaje soczewek ponadstandardowych

Soczewki ponadstandardowe dzieli się na kilka modeli:

Soczewki sferyczne i asferyczne

– są to soczewki, które redukują zniekształcony obraz. Przy wyborze tego modelu warto postawić na soczewki asferyczne, które zbierają promienie światła w jednym punkcie. Dzięki temu obraz jest bardziej wyraźny niż w przypadku soczewek sferycznych.

Soczewki toryczne

– są to soczewki, które stosuje się, gdy pacjent ma astygmatyzm rogówkowy. Dzięki nim ta wada się wyrównuje, a pacjent nie musi już korzystać z okularów.

Soczewki wieloogniskowe

– są to soczewki wysokiej jakości. Decydują się na nie pacjenci, którzy nie chcą już korzystać z okularów do czytania. Dzięki wysokiej technologii, jaka jest wykorzystywana w trakcie tworzenia soczewek wieloogniskowych, pacjent może widzieć zarówno w bliży, jak i w dali.

Back to Top