ta plamka leczenie – informacje

ta plamka leczenie – informacje

Żół

Plamka żółta to bardzo niewielki punkt (kilkumilimetrowy) znajdujący się dokładnie naprzeciw źrenicy. Znajdują się na nim specjalne fotoczułe czopki, dzięki którym możliwe jest ostre, barwne widzenie. Plamka żółta rzeczywiście jest żółtego koloru.

Krótko na temat

Z wiekiem jakość metabolizmu całego organizmu spada – także na poziomie komórkowym. Dotyczy to także komórek plamki żółtej, przez co ostrość widzenia w polu centralnym z wiekiem staje się coraz gorsza. Jest to proces nieunikniony (z wiekiem widzi się gorzej), który niekiedy prowadzi do AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Jest to powszechna choroba zwyrodnieniowa, dotyka bowiem niemal trzydziestu procent osób po siedemdziesiątym roku życia. Jest to schorzenie postępujące, o ile nie będzie leczone. Początkowych objawów można nie zauważyć. Są to: stopniowa utrata widzenia w polu centralnym, wrażenia falowania linii czasem pojawienie się ciemnego punktu w polu widzenia (zwykle w tym samym miejscu). AMD ma dwie postacie – mokrą (przebiega gwałtowniej i jest groźniejsza, ale znacznie rzadsza) i suchą, która ma powolniejszy przebieg i dotyczy niemal dziewięćdziesięciu procent chorych.

Metody leczenia

Żółta plamka leczenie – to osobne zagadnienie. Zasadnicze znaczenie w przypadku plamki żółtej ma dieta bogata w substancje odżywcze. Najczęściej konieczne jest suplementowanie (przyjmuje się tabletki czy kapsułki z odpowiednimi substancjami). W przypadku postaci mokrej możliwe jest także leczenie przy pomocy lasera.
Sukcesy w terapii osiąga się zwłaszcza w przypadku wczesnego wykrycia choroby. Ponieważ niektóre jej objawy na początku dają się zauważyć gdy patrzy się tylko jednym okiem, to podczas badania u okulisty można je bez trudu wychwycić. Dlatego w profilaktyce chorób plamki żółtej bardzo ważne są regularne kontrole u okulisty. Osoby (zwłaszcza kobiety, bo to one częściej chorują) po pięćdziesiątym roku życia czy mające przypadki AMD w rodzinie powinny szczególnie zwrócić uwagę na regularne badania u lekarza i na profilaktykę (czyli przede wszystkim dietę). Te działania ochronią ich przed koniecznością podjęcia żółta plamka leczenie.

Back to Top