Zabieg zaćmy – co warto wiedzieć na ten temat?

Zabieg zaćmy – co warto wiedzieć na ten temat?

Zaćma to dolegliwość bardzo wielu osób i w związku z tym konieczne jest jej leczenie. Zabieg zaćmy w obecnej dobie to w zasadzie rutynowe działanie medyczne, które przeprowadza się zarówno w prywatnych klinikach, jak i w tych, które funkcjonują w ramach NFZ. Jak zapisać się na operacje? Odpowiedź w artykule.

Kto jest kierowany na zabieg?

Na zabieg zaćmy kierowane są osoby cierpiące na wrodzoną lub degeneracyjną chorobę oczu, która w konsekwencji doprowadzić może do zmętnienia soczewki, a ten stan z kolei do ślepoty. Na soczewce oka powstają plamki lub zmętnienia, które pogarszają ostrość widzenia u chorego. Warto też zaznaczyć, że zaćma stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie, bo szacunkowe dane mówią o ok. 48%. A sama choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Na zabieg zaćmy kieruje pacjenta lekarz okulista, który jednoznacznie musi stwierdzić, że pacjent do takiego zabiegu rzeczywiście się kwalifikuje. Sam zabieg zaćmy w obecnej dobie przeprowadza się albo przy użyciu lasera, albo też metodą tradycyjną, czyli chirurgiczną. Bardziej rozpowszechniona jest oczywiście ta pierwsza, chociaż specjaliści opowiadają się też za tą tradycyjną, mimo tego, że pacjent dłużej dochodzi do siebie po takim zabiegu.

W jaki sposób przebiega zabieg zaćmy?

Warto zatem zgłębić nieco temat i przyjrzeć się bliżej, jak taki zabieg przebiega. Pierwszy krok to oczywiście miejscowe znieczulenie
operowanego oka. Następnie lekarz przystępuje już do samego zabiegu, czyli wykonania drobnego nacięcia na oku i włożenia w nie niewielkiej sondy, za pomocą której rozdrobiona zostaje chora soczewka i można ją w ten sposób usunąć. Kolejny krok to umieszczenie w oku nowej soczewki i założenie opatrunku, który zresztą po upływie kilku godzin od zabiegu zostaje usunięty. Pacjent już po kilku dniach może wrócić do normalnego życia i co więcej, ma znów sprawne oko.
W różnych rejonach kraju różny jest czas oczekiwania na taki zabieg. Chodzi tutaj oczywiście o usługi świadczone w ramach NFZ. Ale zabieg zaćmy można także wykonać w prywatnych centrach medycznych, ale w takich sytuacjach trzeba już za nie zapłacić. Są jednak chętni na zabiegi w tych komercyjnych miejscach.

Back to Top