Zaćma operacja – dzięki niej nie musisz martwić się o swój wzrok!

Zaćma operacja – dzięki niej nie musisz martwić się o swój wzrok!

Obecnie zaćma jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób oczu. W jaki sposób można walczyć z tą chorobą? Na czym ona polega? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Co to jest zaćma?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki. Jeśli idzie o odmiany tej choroby, to najczęstszą jest tzw. zaćma starcza (na nią cierpi ok. 90% wszystkich cierpiących na to schorzenie). Zaćma nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, dopóki nie dochodzi do upośledzenia procesu widzenia. Dodatkowo, nie wszystkie zaćmy mają charakter progresywny. Wiele zmętnień, szczególnie tych wrodzonych, nie zmienia swojej intensywności do końca życia. W większości przypadków, gdy zaćma już występuje, to dotyczy obu oczu, ale postępowanie zmian patologicznych może mieć różną długość u oka lewego i prawego. WHO podaje, że jedną z trzech najpopularniejszych przyczyn utraty wzroku jest właśnie katarakta.

Typy katarakty

Rozróżniamy dwa główne typy zaćmy: wrodzona i nabyta. Zaćma wrodzona to najczęstsza przyczyna ślepoty u dzieci i z danych statystycznych wynika, iż z takim schorzeniem rodzi się 2 na 10 000 dzieci. Za przyczyny tej odmiany uważa się: zakażenia wewnątrzmaciczne, niską wagę urodzeniową, zaburzenia metaboliczne, aberracje chromosomowe etc. Jeśli chodzi o drugi rodzaj, to do przyczyn zalicza się: zapalenia błony naczyniowej, jaskrę dokonaną, wysoką krótkowzroczność, żelazicę gałki ocznej, cukrzycę etc.

Zaćma – można z nią walczyć!

Zaćma jest takim schorzeniem, którego nie można się pozbyć poprzez stosowanie samego leczenia farmakologicznego. Zachowawcze metody nie przynoszą pożądanych rezultatów. Zaćma operacja to jedyny sposób na pozbycie się tego dotkliwego problemu. Operacja polega na usunięciu chorej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Dzięki postępowi medycyny, zabieg ten można wykonać dzięki miejscowemu znieczuleniu, a czas jego trwania wynosi zaledwie kilkanaście minut, wszystko odbywa się więc w tempie niemal ekspresowym. Jeśli chodzi o dane z naszego kraju, szacuje się, iż tutaj na zaćmę cierpi ok. co pięćdziesiąta osoba, co w skali kraju wcale nie daje małej liczby zachorowań. Należy pamiętać, że zaćma operacja to jedyna możliwa metoda usunięcie katarakty.

Back to Top